Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
30-04-2025

Ten temat poznali uczniowie klasy 6c podczas warsztatów online prowadzonych we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Nasza prelegentka na początku zajęć zaprosiła uczniów do quizu wiedzy o historii i kulturze żydowskiej.

Po omówieniu jego wyników  rozmawialiśmy o pisarzach polskich żydowskiego pochodzenia, m. in.: Janie Brzechwie i Julianie Tuwimie. Stąd już tylko krok dzielił nas od niezwykłej postaci Henryka Goldszmita – szerzej znanego jako Janusz Korczak.

Uczniowie dowiedzieli się, że Janusz Korczak, był nie tylko lekarzem pediatrą i autorem książek dla dzieci, ale przede wszystkim wizjonerem nowoczesnej pedagogiki. Wierzył, że każde dziecko zasługuje na szacunek, zrozumienie i miłość. Jego myśl wychowawcza, choć powstała ponad sto lat temu, wciąż inspiruje nauczycieli i pedagogów na całym świecie.

Podczas warsztatów poznaliśmy historię jego życia oraz niezwykłą działalność jako dyrektora Domu Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie. To miejsce nie było zwyczajną placówką – panowały tam zasady równości, odpowiedzialności i demokracji. Dzieci miały własny samorząd, sąd koleżeński, a także… własną gazetkę – „Mały Przegląd”. Korczak wierzył, że młodzi ludzie mają coś ważnego do powiedzenia i warto ich słuchać.

„Mały Przegląd”, wydawany przy współpracy z gazetą „Nasz Przegląd”, był unikatowym projektem – teksty pisane były przez dzieci, dla dzieci. Poruszano w nim codzienne sprawy, radości i problemy, co pozwalało młodym czytelnikom poczuć się ważnymi i dostrzeganymi.

Warsztaty nie tylko przybliżyły nam postać Janusza Korczaka, ale również pozwoliły lepiej zrozumieć wartości, które promował – empatię, odpowiedzialność, sprawiedliwość i godność każdego człowieka, niezależnie od wieku.

Jego życie zakończyło się tragicznie – razem ze swoimi podopiecznymi trafił do obozu zagłady w Treblince, skąd już nie wrócił. Do końca pozostał wierny swoim przekonaniom i dzieciom, którymi się opiekował.

Spotkanie z historią Korczaka było dla nas wzruszającym i ważnym doświadczeniem. Pokazało, jak wielką siłę ma dobroć i jak wiele możemy się nauczyć, patrząc na świat oczami dziecka.

Red. E.Wojtusik

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...